פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נשיא אחד, 70 תביעות: טראמפ עשוי להתייצב למשפט כבר החודש

   שלוש תביעות הוגשו נגד הנשיא הנבחר על ידי סטודנטים לשעבר שטענו כי הונה אותם. אחד התיקים עשוי להגיע לבית המשפט ב-28 בחודש, אם הצדדים לא יגיעו לפשרה. נגד טראמפ מתנהלים עוד עשרות תיקים משפטיים, שעמם יתמודד ממשרדו בחדר הסגלגל

   נשיא אחד, 70 תביעות: טראמפ עשוי להתייצב למשפט כבר החודש
   צילום: רויטרס, עריכה: אביב אירגז

   הנשיא האמריקני הנבחר דונלד טראמפ הזהיר במהלך הקמפיין שלו שוב ושוב כי אם יריבתו הדמוקרטית הילרי קלינטון תיבחר, היא עשויה לעמוד למשפט בגין מעורבותה בפרשת המיילים במהלך כהונתה. אלא שככל הנראה, אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, דווקא איל הנדל"ן עשוי למצוא את עצמו בבית המשפט הרבה לפניה. זאת, במסגרת התביעה הייצוגית של סטודנטים לשעבר באוניברסיטת טראמפ, שטוענים כי הנשיא הבא הונה אותם.

   היום (חמישי) ייערך שימוע שבו ישתתפו עורכי הדין משני הצדדים, ואם הם לא יגיעו לפשרה ויוחלט להגיע למשפט, טראמפ יעיד בפני חבר המושבעים בסן דייגו שבקליפורניה כבר ב-28 בנובמבר. במקביל, לפי העיתון "USA TODAY" נגד טראמפ מתנהלות 75 תביעות נוספות, אך רובן לא צפויות להגיע לכדי משפט.

   נגד אוניברסיטת טראמפ - חברה ללימודי תחום הנדל"ן שפעלה בין 2010-2005, הוגשו שלוש תביעות שונות בגין הונאה – שתיים בסן דייגו ואחת בניו יורק. הסטודנטים טוענים כי שילמו כספים רבים, אך לא קיבלו תמורה לתשלומם ולא זכו בידע שהובטח להם.

   עוד כתבות בנושא:
   פגישה עם אובמה וגיבוש מינויים: עידן הנשיא טראמפ מתחיל
   אמריקה חצויה: כורי הפחם שהמליכו את טראמפ וחשבון הנפש של התקשורת
   "לא הנשיא שלי": רבבות מפגינים נגד טראמפ ברחבי ארה"ב; עשרות נעצרו

   המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ נבחר לנשיא ה-45 של ארצות הברית ונשא נאום זכייה (רויטרס)
   יגיע לבית המשפט? טראמפ (צילום: רויטרס)

   בין היתר טוענים הסטודנטים כי הוטעו ושילמו 35 אלף דולר כדי ללמוד "סודות" הנוגעים לעולם ההשקעה בנדל"ן, אך הם היו למעשה חסרי ערך. עוד הם טוענים כי נטען בפניהם שהמורים "נבחרו בקפידה" על ידי טראמפ עצמו, אך לא כך היה הדבר. איל הנדל"ן הודה כי הוא אכן לא זה שבחר את המורים, אך ציין כי מדובר בשפה שיווקית. לדבריו, רוב הסטודנטים היו מרוצים מהקורסים שלקחו.

   בעוד נשיאים נהנים מחסינות משפטית, בית המשפט העליון בארצות הברית קבע כי ההגנה הזו לא קיימת על מקרים שאירעו לכאורה לפני הכניסה לתפקיד. פסיקה זו ניתנה ב-1997, בעקבות התביעה בגין הטרדה מינית נגד הנשיא לשעבר, ובעלה של יריבתו הדמוקרטית של טראמפ, ביל קלינטון.

   במקרה של הרשעת טראמפ באחד המקרים, עשוי הקונגרס האמריקני להחליט לנסות ולהדיח אותו. ההליך מתחיל בבית הנבחרים, שמחליט ברוב רגיל אם לפתוח ב"משפט הדחה". אם ההצעה מתקבלת, המשפט נדון בפני הסנאט, שם יש צורך ברוב מיוחד של שני שליש על מנת להרשיע אותו ולהדיח אותו מתפקידו. המקרה האחרון שבו אירע הליך כזה היה ניסיון ההדחה של ביל קלינטון בגין פרשת מוניקה לווינסקי. בית הנבחרים החליט להדיחו, אך הסנאט דחה את המהלך.

   דונלד טראמפ ליד לוגו של אוניברסיטת טראמפ, 23 במאי 2005 (AP)
   שלוש תביעות הוגשו נגד החברה. אוניברסיטת טראמפ (צילום: אי-פי)

   במהלך השימוע שייערך היום, עורכי הדין משני הצדדים יציגו טענות לראיות שלדעתם אין להציג בבית המשפט, או סיבות לביטול התיק. בין היתר, עורכי הדין של טראמפ יבקש למנוע מאנשי חבר המושבעים לשמוע הערות שאמר המועמד במהלך הקמפיין, כמו אלה שהשמיע על השופט גונזלו קוריאל, לפיהם הוא לא יוכל להיות ניטרלי בשל הרצון של הנשיא הנבחר לבנות חומה עם מקסיקו ולגרש מהגרים בלתי-חוקיים. קוריאל נולד באינדיאנה, אך שני הוריו היגרו ממקסיקו. עורכי הדין של הסטודנטים טענו כי ההערות מהקמפיין יכולות לסייע לחבר המושבעים להעריך את אמינותו של טראמפ.

   מומחים למשפטים סבורים כי אם התיק יגיע למשפט, יהיה קשה מאוד למצוא מושבעים ניטרלים, שכן כמעט לכל אזרח יש עמדה – חיובית או שלילית – כלפי טראמפ. בריאיון שנערך יום לפני הבחירות, ג'פרי גולדמן, עורך דין המייצג את טראמפ בתביעה שהוגשה בניו יורק, אמר כי "התקשורת המעוותת את הדיווחים על התביעה יקשו על מציאת מושבעים".

   סנדי מרקס, מומחה בתחום המשפט, אמר כי גם אם הצדדים לא יגיעו לפשרה, ייתכן כי המשפט יידחה. אמנם, לפי בית המשפט העליון היותו של אדם נשיא ארצות הברית היא אינה סיבה לבקשת דחייה, אך השופטים יכולים לשקול בקשה לדחייה מסיבות אחרות, כמו רצון להמשיך ולנסות למצוא פשרה. "אני חושב שיהיה זה טיפשי לא לאשר עיכוב קל", אמר מרקס. "הדבר ייתן לו הזדמנות לפתור את הסוגייה ולשים אותה מאחוריו".

   השופט גונזלו קוריאל שדן בתביעה נגד האוניברסיטה שהקים דונלד טראמפ, 10 בנובמבר 2016 (AP)
   טראמפ טען כי הוא לא יהיה ניטרלי. השופט קוריאל (צילום: אי-פי)

   בתביעה השנייה נגד אוניברסיטת טראמפ שהוגשה בסן דייגו טוענים התובעים כי המוסד פעל בצורה מושחתת. בשלב זה לא נקבע תאריך למשפט ועורכי הדין דנים בראיות. בכל הנוגע לתביעה בניו יורק, שהוגשה ב-2013 על ידי התובע הכללי של העיר, אריק שניידרמן. החליט השופט במרץ האחרון כי התיק יגיע למשפט, אך טראמפ הגיש ערעור על ההחלטה. שניידרמן הגיב בזמנו לערעור, ואמר כי "מדובר בדוגמה נוספת לאופן שבו טראמפ יעשה הכול כדי להתחמק ממשפט בגין הונאה לכאורה של מאות ניו יורקרים".

   במקביל לאותן שלוש תביעות בנושא האוניברסיטה, כאמור, מתנהלות עוד כ-70 תביעות משפטיות נגד הנשיא הנבחר שנמצאות בשלבים ראשוניים ולא צפויות להתקדם ולהגיע לבית הדין. יותר מעשר תביעות הוגשו ככל הנראה על ידי אנשים הלוקים בנפשם, שטענו בין היתר כי נחטפו על ידי טראמפ ובנו.

   דונלד טראמפ בנאום ניצחון בעצרת בחירות במנהטן, ניו יורק, ארה"ב. נובמבר 2016 (רויטרס)
   ביצע חטיפה יחד עם בנו. טראמפ (צילום: רויטרס)

   אחת התביעות שמתנהלת נגד הנשיא הנבחר הוגשה על ידי חברים במועדון הגולף שבבעלותו בג'ופיטר, פלורידה. התובעים טוענים כי איל הנדל"ן לקח דמי חבר על שירותים שלא ניתנו. במקביל, עובדת באותו המועדון הגישה תביעה בחודש שעבר, שבה טענה כי פוטרה לאחר שדיווחה על הטרדה מינית בידי עמית לעבודה.

   גם הקמפיין של טראמפ ספג תביעה על כך שהפר לכאורה את חוק הגנת הצרכן, כאשר שלח הודעות טקסט שבהם ביקש "לסייע בהשבת אמריקה לגדולתה". במקביל, היועצת הפוליטית שריל ג'ייקובס הגישה תביעה נגד טראמפ שבה טענה כי הקריירה שלה נהרסה לאחר שהוא כינה אותה "טיפשה" בטוויטר שלו במהלך הקמפיין לנשיאות.